OVnieuws.info Index
In beeld: Werkzaamheden Amsterdam Centraal op zaterdag 29 maart 2025

01-04-2025 / 13.15 uur
AMSTERDAM - Spoorbeheerder is afgelopen vrijdag (28 maart) gestart met de tweede fase van de werkzaamheden op Amsterdam Centraal.
Deze fase loopt van 29 maart tot en met 23 april. Dit heeft veel invloed op het treinverkeer in die periode.

Grote impact
"Deze bouwoperatie is een enorme logistieke uitdaging”, stelt regiodirecteur Harro Homan

Binnenkort online

van spoorbeheerder ProRail. “We werken dag en nacht op een paar vierkante meter. Terwijl het station grotendeels openblijft en het treinverkeer zo veel mogelijk doorgaat. Dat vraagt om een strakke planning én nauwe samenwerking met NS en aannemers Dura Vermeer, BAM, Strukton Dekker en Anton Rail. Ondanks de impact op reizigers, moeten we deze cruciale stap zetten om Amsterdam Centraal klaar te maken voor de toekomst."

Dit gebeurt er 
Om te zorgen dat station Amsterdam Centraal straks méér reizigers aankan, voert ProRail in deze fase diverse ingrijpende werkzaamheden uit. Deze werkzaamheden zijn allemaal zorgvuldig op elkaar afgestemd. De de sporen worden aangepast, zodat de perrons breder en langer gemaakt kunnen worden. Dit gebeurt terwijl andere delen van het station operationeel blijven. Dit zorgt voor een zorgvuldig geregisseerde bouwlogistiek in een beperkte werkruimte. 

De spoorbruggen bij de Oostertoegang zijn einde levensduur. Van de vijf bruggen is er al één vervangen (spoor 14/15). In deze fase wordt gestart met vervanging van de volgende brug. De funderingspalen voor het oostelijk en westelijk landhoofd van de vierde spoorbrug worden over de Oostertoegang en de damwanden geplaatst, waar later de brug op komt te liggen. 

Uitgraven spoorbak
Het zand onder de spoorbak en het perron moet worden uitgegraven. Zo kan er in een later stadium de verbreding van de oostelijke reizigerstunnel en de ondergrondse fietsenstalling onder het station gebouwd worden. De constructies worden daarom vrijdragend gemaakt: niet meer rustend op zand, maar op vervangende constructies.

Bij de vrije kruising Dijksgracht worden de twee middensporen verlegd en aangesloten op het eerste deel van de nieuwe fly-over. Dit is een belangrijke stap om later verder te werken aan de ongelijkvloerse kruising. Die kruising zorgt ervoor dat treinen uit verschillende richtingen elkaar niet langer hinderen.

Wij brachten op zowel zaterdag als zondag een bezoek aan Amsterdam om de werkzaamheden op foto vast te leggen. In verband met het grote aantal foto's hebben we deze reportage in tweeën gedeeld. Een reportage van de werkzaamheden zaterdag en een reportage van de werkzaamheden op zondag.

Kijk en geniet mee van de reportage van de werkzaamheden op zaterdag 29 maart.

Foto's
Contact
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
Een railhoogwerker van de firma Rail Care. Voertuig nummer 8.
 
KROL nummer 440 van de firma van Oosterwijk (596-GV-0) rijdt met een lorry door het station.
 
Voertuig 9 van Rail Care. De railhoogwerker is volledig electrisch.
 
KROL 438 van de firma van Oosterwijk (5-GV-164).
 
Met behulp van de railhoogwerker van Dura Vermeer (TJJ-82-H) wordt de bovenleiding verwijderd.
 
Het zand van het vierde perron op Amsterdam Centraal wordt open gegraven om bij de enorme bundel kabels te komen.
 
De vele kabels hangen aan trekbanden in de lucht.
 
 
Op de zaterdag waren alle seinen gedoofd. Iets wat je echt zelden ziet op het altijd druk Amsterdam Centraal.
 
 
 
Rail Care 8.
 
KROL 10 van de firma v/d Mheen Rail (TGL-10-D) vervoert een bovenleidingspaal.
 
 
KROL 438 van de firma van Oosterwijk (5-GV-164).
 
De werkmensen zijn druk aan het graven in het perron.
 
De Rail Care 9.
 
 
 
KROL 10 van de firma v/d Mheen Rail (TGL-10-D).
 
 
 
Veel werkwagons staan in het station om spullen aan en af te voeren.
 
Eén van de trekkende locomotieven van die wagons is de 111001 van de firma Happytrain.
 
Ook op perron 1a/2a wordt gegraven.
 
Een nagenoeg leeg Amsterdam Centraal. Zelfs de seinen zijn gedoofd.
 
 
 
Geen treinen op vertrekinformatieschermen.
 
Om veilig te werken is op het hele station de bovenleiding uitgeschakeld. Voor de veilig zijn er ook nog kortsluitlussen aangelegd.
 
 
Aan de oostkant van het station staat deze onbekende KROL van de firma G.J. Brinkman.
 
Bij de Dijksgracht is kraan Obelix van VolkerRail druk bezig met het inleggen van (verschillende delen van) wissels.
 
 
 
Verblijfswagon van VolkerRail met UIC nummer 40 84 9541 612-0.
 
 
Een KROL van van Roon Rail (TBH-69-F)
 
De KROL staat op het viaduct van de Kattenburgerstraat.
 
 
 
 
Er moet komt ook veel technisch werk bijkijken om de treinen straks weer veilig te kunnen laten rijden.
 
 
 
Delen van wissels hangen in de takels bij de Obelix.
 
De wagon waarop de Evenaar van de Obelix wordt vervoerd.
 
UIC nummer: 83 84 9812 002-4.
 
KROL "Lorinda" van CvS verhuur (T-48-FDG) is bezig met het verwijderen (lees kraken) van de bovenleidings masten.
 
 
KROL KR-9 van de firma De Ridder (T-12-FVJ) voor stukken bovenleidingspaal af.
 
 
Een KROL van de firma Fred Prinsen (T-38-DXT).
 
 
Een KROL van de firma van der Mheen Rail (TGL-28-D) staat standby.
 
 
 
Ook een KROL van de firma van Ooijen (T-88-FPS) staat te wachten op wat komen gaat.
 
 
 
Containerlorrie 6 van van der Mheen Rail.
 
Containerlorrie 2 van de firma CvS.
 
Een seinpaal heeft de werkzaamheden niet overleefd. Mogelijk zal deze nog hergebruikt gaan worden.
 
Een werk/schaftkeet van de firma De Wilde spoorwegbouw.
 
UIC nummer: 31 80 393 6 492-8.
 
Een rongenwagon met oude houten bielzen. UIC nummer 31 80 3964 071-5.
 
KROL 68 van de firma BAM (6-GV-809).
 
KROL 15 van van der Mheen Rail (TGL-21-D).
 
 
Een KROL van G.J. Derksen Infra (TPL-54-N).
 
 
 
 
Socialmedia
OVnieuws
.info
Socialmedia-kanalen
Treinen in Nederland